Nejjednodušším způsob, jak zrušit spolek, je likvidace spolku. O likvidaci spolku rozhoduje nejvyšší orgán spolku, tedy členská schůze, neurčí-li stanovy jinak.
Postup likvidace spolku
Členská schůze rozhodne o zrušení spolku, jmenuje likvidátora, sestaví soupis jmění a určí, jak bude naloženo s likvidačním zůstatkem.
Pokud nelze likvidátora zvolit, jmenuje soud likvidátorem některého z členů statutárního orgánu i bez jeho souhlasu. Není-li to možné, jmenuje bez souhlasu některého z členů spolku.
Likvidátor následně podá návrh na obchodní rejstřík vytvořený na www.justice.cz v tzv. inteligentním formuláři. Tímto návrhem se nechá zapsat změna názvu, kdy se k názvu připojí dovětek "v likvidaci". Dále se zapíší údaje o likvidátorovi a skutečnost, že je spolek v likvidace. Tato informace se zapisuje do kolonky "ostatní skutečnosti", kam se napíše, že je spolek v likvidaci, protože byl zrušen rozhodnutím příslušného orgánu.
Přílohou tohoto návrhu bude:
- rozhodnutí o zrušení spolku a jmenování likvidátora
- čestné prohlášení likvidátora, že souhlasí s ustanovením do funkce likvidátora a že splňuje podmínky pro to být likvidátorem. Souhlas musí obsahovat úředně ověřený podpis likvidátora.
Likvidátor provede vypořádání majetku zrušeného spolku, tedy vyrovná veškeré dluhy a stanoveným způsobem naloží se stávajícím majetek, tedy likvidačním zůstatkem.
Likvidátor má povinnost zveřejnit informaci o likvidaci v Obchodním věstníku, a to 2 x s odstupem 14ti dnů. Oznámení musí obsahovat výzvu k přihlášení pohledávek do likvidace ve lhůtě 3 měsíců ode dne zveřejnění.
Likvidátor požádá finanční úřad o souhlas s výmazem společnosti z obchodního rejstříku.
Až po skončení likvidace a zrušení spolku lze podat návrh na výmaz spolku ze spolkového rejstříku. Tento návrh se opět vytvoří prostřednictvím inteligentního formuláře na www.justice.cz.
K návrhu je nutné přiložit potřebné dokumenty. Praxe soudu se liší, ale většinou jsou vyžadovány tyto dokumenty:
- potvrzení o dvojím zveřejnění v Obchodním věstníku
- konečná zpráva o průběhu likvidace
- potvrzení o rozdělení likvidačního zůstatku
- souhlas finančního úřadu s výmazem z obchodního rejstříku
- čestné prohlášení likvidátora o způsobu archivace dokumentů
- účetní závěrka
Pokud, některý z dokumentů chybí, soud posílá výzvu na doplnění. Pokud je vše v pořádku, soud zasílá usnesení o výmazu spolku z obchodního rejstříku.
Právní odpovědnost statutárního a jiných volených orgánu a členů spolku
Jelikož je spolek samostatnou právnickou osobou s vlastní právní subjektivitou, členové spolku neručí ani neodpovídají za jeho dluhy. Oddělení majetku členů od majetku spolku je jednou ze základních zásad spolkového práva. Členové neručí za dluhy spolku ani v případě, že se na jejich vzniku podíleli. Spolek odpovídá za své dluhy sám, a to celým svým majetkem.
Pokud by majetek spolku nepostačoval ke krytí jeho dluhů, je např. možné, aby členové spolku odhlasovali zvýšení členských příspěvků, čímž dojde k zvětšení majetku spolku a jeho uschopnění plnit vlastní dluhy.
Neschopnost spolku hradit řádně své dluhy může samozřejmě vést k zahájení exekučního řízení či insolvenčního řízení (v případě předluženosti spolku).
Dle zákona platí, že členové statutárního orgánu a jiných volených orgánů spolku jsou povinni vykonávat svou funkci s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Dále zejména vždy jednat s péčí řádného hospodáře. Bude-li prokázáno, že člen statutárního orgánu či jiného voleného orgánu tuto povinnost porušil, a v důsledku tohoto porušení vznikne spolku škoda, ponese za ní odpovědnost, přičemž za tuto škodu odpovídá celým svým majetkem.
Není-li členem statutárního orgánu či jiného voleného orgánu nahrazena škoda právnické osobě, kterou ji způsobil porušením povinnosti být řádným hospodářem, ručí věřiteli dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci.
Statutární orgán či jiný volený orgán spolku je povinen podat bez zbytečného odkladu insolvenční návrh, je-li spolek ve stavu úpadku.
Pokud statutární orgán spolku nesplní oznamovací povinnost dle předchozí odrážky, odpovídá věřitelům za škodu, která jim tím vznikla, ledaže prokáže, že škodu nezavinil.