Chov a výcvik zvířat je pro podnikatele zpravidla nejenom zaměstnání, ale i koníček a životní láska. Je to ale také živnost jako každá jiná a její provozování je upraveno zákonem. Chov zvířat a jejich výcvik spadá mezi živnosti ohlašovací volné, není nutno prokazovat odborné vzdělání, je však nutno dodržet určitá pravidla. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Tento zákon rozděluje živnosti takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Obsah živností volných je stanoven samostatnou přílohou č. 4 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb., Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností. Obsahem volné živnosti zaměřené na Chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby) je podle uvedeného nařízení: Chov psů, koček a jiných drobných zvířat či živočichů v zájmových chovech, zoologických a laboratorních zvířat či živočichů a prodej zvířat či živočichů z tohoto vlastního chovu. Výcvik psů a případně jiných drobných domácích zvířat pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení. Výcvik jezdeckých koní, případně výcvik koní pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení. Provozování hotelů, útulků a jiných obdobných zařízení pečujících o zvířata. Provádění kadeřnických a jiných kosmetických úprav drobných domácích a jiných zvířat. Další činnosti související s chovem domácích a zoologických zvířat.
Obsahem činnosti není obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy, drezúra zvířat, veterinární činnost a provozování zoologických zahrad.
Živnostenské oprávnění lze získat na základě ohlášení volné živnosti. K ohlášení živnosti volné je oprávněna fyzická osoba s trvalým pobytem území České republiky, která je svéprávná a bezúhonná a netrvá u ní žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (např. soudem či jiným správním orgánem uložený trest nebo sankce zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru nebo v příbuzném oboru po dobu trvání tohoto trestu).
Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Dalším krokem k zahájení podnikání je ideálně založení společnosti, zpravidla s.r.o., pod jejíž hlavičkou bude podnikatel svou živnost provozovat. Podnikání pod hlavičkou společnosti totiž je mnohem výhodnější než podnikání jako pouhá OSVČ. Při založení podnikání formou s.r.o. neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
Pro založení společnosti s ručením omezeným je třeba splnit následující podmínky:
- zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do OR na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
Administrativní zátěž spojená se zakládáním společnosti může podnikatele odradit, ale pokud se obrátí na specializovanou poradenskou firmu, může se spolehnout, že jeho společnost bude založena rychle, bezchybně a za dobrou cenu. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a kromě toho mohou nabídnout také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.