Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků se podle zákona řadí mezi živnosti volné.
Provozování živností volných není podmíněno požadavkem na odborné vzdělání ani praxi. Podnikatel musí pouze splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti.
Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Tento zákon rozděluje živnosti takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Obsah jednotlivých volných živností je uveden v příloze 4 Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností. Podle uvedeného nařízení je obsahem volné živnosti Zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků toto:
Pilařská výroba (řezáním a obráběním dřeva a obdobných materiálů na pilách), výroba dřevěných železničních pražců, nepoložené podlahové krytiny, dřevité vlny, briket z dřevní suroviny, šindelů a podobně. Sušení, impregnace nebo chemická úprava dřeva konzervačními a podobnými prostředky. Provozování sušiček dřeva.
Výroba dýh, překližkových výrobků a aglomerovaných dřevařských výrobků, dřevěných obalových beden, krabic, palet nebo nákladových podložek ze dřeva, barelů, sudů, kádí, rour a jiných bednářských výrobků, kolářských výrobků, dřevěných cívek na kabely a ostatních drobných výrobků ze dřeva (dřevěných držáků a násad pro nástroje, obuvnických kopyt, kuchyňských výrobků ze dřeva, vřeten a podobně). Zpracování přírodního korku a výroba zboží z přírodního aglomerovaného korku. Výroba slaměného pletiva a výrobků z něho (rohoží, rohožek a podobně). Výroba košíkářského zboží a košatin. Činnosti spojené s uměleckořemeslným zpracováním dřeva vytvářením dřevěných výrobků (sošek, ozdob, marketerie, pouzder, skříněk a podobně). Zhotovování dřevěných architektonických modelů pro různé účely.
Obsahem činnosti není výroba stavebně truhlářská, výroba nábytku, ani zhotovování nábytku na zakázku, výroba dřevěných hraček a bižuterie.
Živnostenské oprávnění pro provozování libovolné volné živnosti lze získat na základě ohlášení a splnění některých dalších všeobecných podmínek.
Subjekty oprávněné k ohlášení živnosti volné jsou fyzické osoby s bydlištěm na území České republiky. Bydlištěm na území České republiky se pro účely živnostenského zákona rozumí trvalý pobyt na území ČR. Dále musí osoby ohlašující volnou živnost splňovat podmínku plné svéprávnosti a bezúhonnosti a nesmí proti nim trvat žádná z překážek provozování živnosti uvedených v ustanovení § 8 živnostenského zákona (např. soudem či jiným správním orgánem uložený trest nebo sankce zákazu činnosti týkající se provozování živnosti v oboru nebo v příbuzném oboru po dobu trvání tohoto trestu)
Volnou živnost lze ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ohlašovací formulář, který ohlašovatel předkládá živnostenskému úřadu, obsahuje zejména následující údaje:
- jméno a příjmení, příp. obchodní firmu, je-li fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, titul nebo vědeckou hodnost, bude-li je při provozování živnosti používat
- státní občanství
- bydliště
- rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození, místo narození a rodné příjmení
- předmět podnikání s uvedením oboru činnosti podle přílohy č. 4 živnostenského zákona, který bude vykonávat
- sídlo (název obce, její části, název ulice, číslo popisné nebo evidenční, popřípadě orientační číslo, poštovní směrovací číslo)
- identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno
- provozovnu nebo provozovny, ve kterých podnikatel zahájí provozování živnosti bezprostředně po vzniku živnostenského oprávnění, s výjimkou mobilních provozoven a automatů
- v Jednotném registračním formuláři podnikatel dále může uvést údaje nezbytné pro podání vůči dalším výše uvedeným úřadům
- doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo, pokud je jiné než bydliště ohlašovatele. Pokud zřizuje organizační složku závodu, též doklad prokazující, že má závod mimo území České republiky, a doklady o jeho provozování; doklad o provozování závodu nedokládá občan členského státu Evropské unie
- doklad o zaplacení správního poplatku, který činí:
- 1 000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání
- 500,- Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna živnost nebo zda je současně ohlašováno více živností
- 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem, je-li žádost podána prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (výše poplatku za ohlášení živnosti, případně poplatku za další ohlášení živnosti, zůstává zachována)
Poplatek se vybírá pouze jednou, a to i v případě, že je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Poplatek je možno uhradit v hotovosti v místě sídla obecního živnostenského úřadu nebo poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.
Pokud jsou potřebné doklady předkládány v jiném než českém nebo slovenském jazyce, je třeba je předložit spolu s ověřeným překladem do českého jazyka. Překlad může být proveden výhradně tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků.
Podnikání pod hlavičkou společnosti je výhodnější než podnikání jako OSVČ: OSVČ ručí celým svým majetkem, platí kromě daně z příjmu také vysoké zálohy na sociální a zdravotní pojištění, daňová evidence neumožňuje uplatňovat daňové instrumenty a optimalizovat danění, v případě nemoci apod. nelze delegovat řízení praxe na jinou osobu, firmu nelze prodat jako fyzická osoba, nelze ani převést nájemní smlouvu apod., firmu nelze převést na rodinného příslušníka, např. potomka a firma není předmětem dědického řízení.
Při založení podnikání formou s.r.o. neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
Z výše uvedených argumentů plyne, že podnikatelům lze doporučit založení společnosti. Jelikož však zakládání společnosti je administrativně poměrně náročná akce (více si přečtete v článku o náležitostech založení společnosti s ručením omezeným nebo o založení akciové společnosti), nabízíme začínajícím podnikatelům naši službu založení nebo prodej společnosti. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a kromě toho mohou nabídnout také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.