Kovářství a podkovářství spadá mezi živnosti řemeslné. Je to řemeslo tradiční, ale i v dnešní době žádané. Podnikatel, který se rozhodne pro toto řemeslo, má možnost provozovat tuto živnost jako OSVČ nebo pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným, případně akciové společnosti. V každém případě však podnikatel potřebuje nejenom talent a osobní fyzické předpoklady, ale také vysoce odbornou specializaci a zároveň při zakládání firmy také spoustu času na administrativu spojenou s ohlašováním živnosti a zakládáním společnosti.
Začít je třeba získáním živnostenské oprávnění. Zmíněná živnost spadá mezi řemeslné živnosti, což je jedna z živností ohlašovacích. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který rozděluje živností takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Dále zákon stanoví, co je a není živností, podmínky pro provozování živností (odborná způsobilost), rozsah živnostenského oprávnění, náležitosti spojené s vydáním živnostenského listu/koncesní listiny a jejich centrální evidencí. V příloze 1 tohoto zákona jsou uvedeny seznamy jednotlivých druhů řemeslných živností.
Řemeslné živnosti vyžadují příslušné odborné vzdělání v daném nebo příbuzném oboru.
Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.
Obsah ohlašovací živnosti Kovářství, podkovářství: Odborné práce při výrobě a opravách strojních součástí, nástrojů, podkovářství nářadí, popřípadě dalších výrobků ručním nebo strojním kováním, zahrnující zejména volné kování a zápustkové kování materiálů, válcování v kovacích válcích a lisování profilů, klenutých a plochých den z oceli nebo neželezných kovů a jejich slitin, tvarování listových per a pružin, rovnání výkovků, výstřižků, výpalků a svařenců. Ohřívání vsázkového materiálu v pecích a výhních. Strojní a ruční výroba podkov a podkování koní.
V rámci živnosti lze dále provádět činnosti k odstraňování výronků, otřepů a podobně, včetně základních prací ručního třískového opracování materiálů, lisování za studena, jednoduché montážní a demontážní práce nezbytné pro dokončení výrobku po provedených kovářských pracích, povrchovou úpravu kovářských výrobků, plamenové nebo obloukové svařování, základní práce tepelného zpracování materiálu, úpravy a ošetřování paznehtů skotu, ovcí, koz a spárků prasat.
Kovářství a podkovářství patří mezi živnosti ohlašovací. Ohlášení řemeslné živnosti lze podat na kterémkoliv živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro získání oprávnění provozovat živnost kovářství a podkovářství musíte splňovat následující podmínky:
- věk minimálně 18 let
- odborná způsobilost
- daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně
Doklady, které je nutno předložit při ohlašování řemeslné živnosti:
- průkaz totožnosti
- výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
- potvrzení, že nemáte evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
- doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)
V případě splnění zákonných podmínek pro ohlášení živnosti provede živnostenský úřad do 5 pracovních dnů zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis. V případě, že ohlášení nesplňuje veškeré zákonné náležitosti, vyzve živnostenský úřad ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení k odstranění závad a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu. Pokud ani v této lhůtě ani po jejím prodloužení podnikatel závady v ohlášení neodstraní, živnostenský úřad rozhodne, že ohlášení nevzniklo. Elektronické kopie dokumentů potřebných při ohlášení řemeslné živnosti uloží živnostenský úřad do živnostenského rejstříku, takže při opakovaném ohlášení živnosti, žádosti o koncesi nebo jakémkoli dalším oznámení není nutno dokumenty předkládat, pokud skutečnosti, jež tyto dokumenty dokládají, zůstaly beze změny (typicky např. doklad prokazující právní důvod k užívání prostor, kde má právnická osoba sídlo apod.).
Pokud má podnikatel ambice provozovat kovárnu nebo kovářství pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti, čeká ho další řada návštěv úřadů, mnoho vyplněných formulářů a dotazníků a správních poplatků.
Pro každého podnikatele je proto pohodlnější a nakonec i levnější a výhodnější obrátit se z žádostí o založení firmy na specializovanou firmu, jejíž experti převezmou veškerou administrativní práci se založením s.r.o. nebo a.s. na sebe, poradí mimo jiné i s volbou vhodného názvu firmy a nechají podnikateli volné ruce k tomu, aby se soustředil na svou profesi, zařídil provozovnu a přemýšlel nad rozvojem firmy.
Chystáte-li se tedy založit kovárnu a chcete ji provozovat jako společnost, nejjednodušší cestou pro Vás je oslovit naši poradenskou firmu Profispolečnosti.cz a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením Vaší řemeslné živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.