Podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenského zákona, ve znění pozdějších předpisů, není provozování živností volných vázáno požadavkem na odbornou způsobilost, není nutno mít žádné specializované vzdělání ani praxi, je pouze třeba splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti. Živnostenský zákon rozděluje živnosti na:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Volnou živnost mohou ohlásit fyzické osoby s bydlištěm, rozumí se s trvalým pobytem na území České republiky. Tyto osoby musí být plně svéprávné a bezúhonné. Ohlašovací formulář obsahuje zejména jméno a příjmení, příp. obchodní firmu, je-li fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, titul nebo vědeckou hodnost, bude-li je při provozování živnosti používat, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum narození, místo narození a rodné příjmení, předmět podnikání s uvedením oboru činnosti podle přílohy č. 4 živnostenského zákona, sídlo, identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno. Dále se předkládá doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo, pokud je jiné než bydliště ohlašovatele a doklad o zaplacení správního poplatku.
Podnikání pod hlavičkou společnosti totiž je mnohem výhodnější než podnikání jako pouhá OSVČ. Podniká-li formou s.r.o., neručí podnikatel celým svým osobním majetkem, ale pouze do výše nesplaceného vkladu společnosti. Je zaměstnancem vlastní společnosti, sám si vyplácí přiměřenou mzdu a díky tomu tak výrazně ušetří na sociálním a zdravotním pojištění, které odvádí pouze ze mzdy, kterou si vyplatí.
Obsah činností volných živností určuje samostatná příloha č. 4 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních živností volných podle jednotlivých činností. Tato příloha stanoví náplň živnosti Výroba a opravy zdrojů ionizujícího záření takto: Výroba radionuklidových zářičů, kterými jsou látky nebo předměty, které obsahují radionuklidy. Výroba zařízení, která obsahují radionuklidový zářič a zařízení, při jehož provozu radionuklidy vznikají. Výroba zařízení, při jejichž provozu vzniká ionizující záření o energii větší než 5 keV.
Založit společnost určenou pro provozování výše uvedené živnosti může začínajícím podnikatelům připadat náročné nebo zdlouhavé. Podrobně jsou popsány postupy založení a.s. a s.r.o. v dalších kapitolách našeho webu:
Protože chápeme, že každý podnikatel se raději soustředí na výkon své vlastní práce než na administrativu spojenou se zakládáním firmy, nabízíme naši službu založení nebo prodej společnosti. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a kromě toho mohou nabídnout také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.