Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon rozděluje živnosti na:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Příloha č. 4 Nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, definuje obsahovou náplň volné živnosti zvané Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků takto: Výroba kovových dílů a konstrukcí pro průmyslové účely (pro vysoké pece, zvedací a manipulační zařízení), výroba kovových dílů a konstrukcí pro stavebnictví a prefabrikovaných stavebních částí převážně vyrobených z kovu, kovových dveří, oken a jejich rámů, okenic, rolet, vrat a podobně. Výroba tlakových nádob, nádrží, zásobníků a kontejnerů z kovů, včetně kovových kontejnerů na stlačený nebo tekutý plyn, topných těles a kotlů ústředního topení, generátorů vodní páry a jiných par, pomocných zařízení k parním generátorům (kondenzátory, přehřívače, parní kolektory a akumulátory), reaktorů. Výroba nožířského zboží (kuchyňských příborů, břitev, žiletek, nůžek, pracovních a kapesních nožů a podobně), sériově vyráběných ručních nástrojů (kleští, šroubováků, pil a podobně), kovářského nářadí (kladiv, palic, kovadlin a podobně), zemědělského ručního nářadí a ručního nářadí pro stavebnictví, sériově vyráběných klíčů a zámků, drobných kovových obalů (plechovek, konví, tub a podobně, kovových uzávěrů), výrobků z drátu (kovových kabelů, pásků, ostnatého drátu, drátěného pletiva, roštů, síťoviny, pleteniny, hřebíků, a podobně), spojovacích součástek (nýtů, podložek, svorníků, šroubů s maticí, matic), pružin, řetězů. Výroba kovového zboží pro domácnost (pánví, pekáčů, stolního kovového náčiní, kuchyňských kovových strojků, drobných kovových pomůcek, a drobných kovových doplňků a podobně), kovových výrobků sanitárních (van, výlevek, dřezů a podobně), drobného kovového zboží pro kancelářské použití, dekoračních předmětů z kovu, sériově vyráběných trezorů, bezpečnostních skříní, pancéřových dveří, kovových spojek, přezek, háků, patentů, tabulek s orientačními nápisy, žebříků, schodů, klecí, košíků, nákupních vozíků a podobně. Výroba kovového nábytku.
Obsahem činnosti nejsou činnosti spojené s montáží, opravami a rekonstrukcí vyhrazených tlakových zařízení, kotlů a tlakových nádob a vyhrazených zdvihacích zařízení, dále obsahem činnosti není zhotovování nástrojů a přípravků pro strojírenskou výrobu.
Provozování živností volných není vázáno žádným požadavkem na odbornou způsobilost, zákon nevyžaduje žádné specializované vzdělání ani praxi. Je jenom nutno splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti.
Podmínky provozování volné živnosti
Volnou živnost má v ČR právo ohlásit každá fyzická osoba s trvalým pobytem na jejím území za předpokladu, že jde o osobu plně svéprávnou a bezúhonnou.
Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ohlašovací formulář obsahuje zejména jméno a příjmení, příp. obchodní firmu, státní občanství, bydliště, rodné číslo, bylo-li přiděleno, datum a místo narození, předmět podnikání s uvedením oboru činnosti dle přílohy č. 4 živnostenského zákona, identifikační číslo osoby, bylo-li přiděleno, dále sídlo firmy a provozovnu nebo provozovny, ve kterých podnikatel zahájí provozování živnosti bezprostředně po vzniku živnostenského oprávnění, s výjimkou mobilních provozoven a automatů, prípadně další podstatné skutečnosti.
Podnikatel dále předkládá doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, kde bude sídlo firmy, a doklad o zaplacení správního poplatku. Poplatek činí:
- 1 000,- Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání
- 500,- Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna živnost nebo zda je současně ohlašováno více živností
- 50,- Kč za přijetí podání kontaktním místem, je-li žádost podána prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (výše poplatku za ohlášení živnosti, případně poplatku za další ohlášení živnosti, zůstává zachována)
Poplatek se vybírá jen jednou i v případě, že je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Poplatek je možno uhradit v hotovosti v místě sídla obecního živnostenského úřadu nebo poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.
Všechny doklady vydané případně v jiném než českém nebo slovenském jazyce je nutno předložit včetně ověřeného překladu do češtiny provedeného tlumočníkem zapsaným do seznamu znalců a tlumočníků.
Podmínky založení společnosti
- zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do OR na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
Pro podnikatele, kteří si chtějí ušetřit starosti se zakládáním společnosti, nabízíme komplexní řešení v podobě služby založení společnosti s ručením omezeným na míru, přesně podle přání a požadavků klienta. Vedle toho nabízíme také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.