Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání neboli živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů. Živnostenský zákon rozděluje živnosti na:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Volné živnosti lze provozovat bez prokázání odborné způsobilosti, k provozování kterékoli z volných živností nemusí mít budoucí podnikatel žádné specializované vzdělání ani praxi. Musí pouze splňovat všeobecné podmínky provozování živnosti, což jsou plná svéprávnost, trestní bezúhonnost, trvalé bydliště na území ČR. Začít je nutno ohlášením volné živnosti. Živnost volnou je možno ohlásit osobně na kterémkoli živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Obsahovou náplň volných živností určuje příloha č. 4 nařízení vlády č. 278/2008 Sb. o obsahových náplních jednotlivých živností. Podle tohoto nařízení je obsahem volné živnosti Potrubní a pozemní doprava (vyjma železniční a silniční motorové dopravy) následující: Potrubní doprava ropy, dalších produktů, případně jiných zásilek. Doprava osob kočárem a jinými nemotorovými dopravními prostředky, doprava nákladů potahem a jinými nemotorovými dopravními prostředky, přeprava břemen nosiči včetně přepravy nábytku a bytových doplňků při stěhování, doprava zásilek poslem a další související činnosti. Doprava osob lyžařskými vleky. Doprava nestandardními dopravními prostředky.
Obsahem činnosti nejsou činnosti spočívající v rozvodu plynu a tepelné energie, provozování poštovních služeb a zahraničních poštovních služeb, ani činnosti spočívající v provádění oprav, revizí, prohlídek a zkoušek lyžařských vleků.
Rozhodne-li se podnikatel pro provozování své živnosti formou společnosti, např. s.r.o., je třeba, aby podnikl řadu administrativních kroků. Je nutno sepsat zakladatelskou listinu či společenskou smlouvu s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena, zajistit sídlo nové s.r.o., složit základní kapitál s.r.o., podat návrh na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku a následně zaregistrovat s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
Protože zakládání společnosti je administrativně poměrně náročná akce, (více si přečtete v článku o náležitostech založení společnosti s ručením omezeným, nabízíme začínajícím podnikatelům naši službu založení nebo prodej společnosti. Profispolečnosti.cz s.r.o. jsou přední poradenskou firmou v oblasti zakládání společností a kromě toho mohou nabídnout také firmy již hotové, tzv. ready made společnosti, se kterými lze začít podnikat z hodiny na hodinu. Více o nich na stránce Ready made.