Zakládat vlastní společnost, ať už v jakémkoli oboru činnosti, vyžaduje od podnikatele určitý čas, energii a v neposlední řadě také peníze. Založení společnosti určené k provozování řemeslné živnosti pak navíc vyžaduje další administrativní kroky a doložení dalších dokladů.
Založení firmy určené pro montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení vyžaduje nejdříve získání příslušného živnostenské oprávnění a pak založení s.r.o. nebo a.s.
Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který definuje druhy živností:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Dále zákon stanoví, co je a není živností, podmínky pro provozování živností (odborná způsobilost), rozsah živnostenského oprávnění, náležitosti spojené s vydáním živnostenského listu/koncesní listiny a jejich centrální evidencí. V příloze 1 tohoto zákona jsou uvedeny seznamy jednotlivých druhů řemeslných živností.
Řemeslné živnosti vyžadují příslušné odborné vzdělání v daném nebo příbuzném oboru.
Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.
Obsah živnosti pojmenované v tomto nařízení „Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení" je definován následovně: Montáž, opravy, revize a zkoušky vyhrazených elektrických technických zařízení určených pro výrobu, přeměnu, přenos, rozvod a odběr elektrické energie (zejména elektráren, transformačních stanic, rozvoden, trakčního vedení, rozvodů elektrické energie, zařízení napájecích a spínacích stanic a pevných zařízení elektrické trakce), elektrické instalace (zejména provádění, montážní dozor a ověřovací zkoušky navržených soustav, sítí, obvodů a instalací) a zařízení určených k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny (hromosvodů a zařízení na ochranu proti přepětí). Údržba veřejného osvětlení.
V rámci živnosti lze dále provádět základní a dokončovací práce související s prováděním elektroinstalatérských prací.
Řemeslnou živnost lze ohlásit na libovolném živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro získání oprávnění provozovat firmu pro montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení je nutno splňovat následující podmínky:
- věk minimálně 18 let
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost
- odborná způsobilost
- daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně
Doklady, které je třeba předložit při ohlašování řemeslné živnosti:
- průkaz totožnosti
- výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
- potvrzení, že o podnikateli nejsou evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
- doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)
V případě splnění zákonných podmínek pro ohlášení živnosti provede živnostenský úřad do 5 pracovních dnů zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis.
Vzhledem k tomu, že podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti je mnohem výhodnější než podnikání jako OSVČ, jako další krok doporučujeme založení společnosti.
Pro založení s.r.o. jsou nutné následující kroky:
- zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení řemeslné živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do Obchodního rejstříku na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
K založení akciové společnosti je třeba doložit:
- obchodní firma (název) akciové společnosti – zkontrolovat na justice.cz, zda není zaměnitelný s již existujícím
- sídlo akciové společnosti
- předmět podnikání akciové společnosti formou ohlášení řemeslné živnosti
- akcionáři, počet nabývaných akcií.
- registrace akciové společnosti k DPH
- základní kapitál akciové společnosti
Pro každého podnikatele je velmi výhodné obrátit se z žádostí o založení firmy na odborníky, kteří převezmou veškerou administrativní práci se založením s.r.o. nebo a.s. na sebe, poradí mimo jiné i s volbou vhodného názvu firmy. Podnikateli tak zůstanou volné ruce k tomu, aby se soustředil na svou profesi, zařídil provozovnu, najal dělníky a další potřebné pracovníky s příslušnou kvalifikací do firmy, věnoval se budování vztahů s dodavateli a marketingu.
Máte-li tedy zájem o založení společnosti určené pro montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení, nejjednodušší cestou pro Vás je oslovit naši společnost a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.