Založení společnosti v oboru mlynářství klade na podnikatele vysoké nároky nejenom po odborné stránce, ale také po stránce administrativní.
Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který definuje druhy živností:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Dále zákon stanoví, co je a není živností, podmínky pro provozování živností (odborná způsobilost), rozsah živnostenského oprávnění, náležitosti spojené s vydáním živnostenského listu/koncesní listiny a jejich centrální evidencí. V příloze 1 tohoto zákona jsou uvedeny seznamy jednotlivých druhů řemeslných živností.
Řemeslné živnosti vyžadují příslušné odborné vzdělání v daném nebo příbuzném oboru.
Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.
Obsah ohlašovací živnosti mlynářství: Přejímka, čištění, třídění, skladování surovin a technologické zpracování (mechanicko-fyzikálním, šaržovým nebo kontinuálním způsobem) zrnin na mouku a další mlýnské výrobky (krupici, dehydrovanou krupičku, fortifikované výrobky, sypké polotovary, vločky, kroupy, jáhly a podobně) a jejich mísení.
V rámci živnosti lze dále provádět výrobu krmných směsí na bázi zrnin, mlýnských vedlejších výrobků a směsí na bázi mouky.
Mlynářství patří mezi živnosti ohlašovací. Co tedy musí podnikatel všechno udělat, aby mohl začít provozovat mlynářský podnik?
Řemeslnou živnost lze ohlásit na kterémkoliv živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro získání oprávnění provozovat mlynářskou firmu je nutno splňovat následující podmínky:
- věk minimálně 18 let
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost
- odborná způsobilost
- daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně
Doklady, které je třeba předložit při ohlašování řemeslné živnosti:
- průkaz totožnosti
- výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
- potvrzení, že o podnikateli nejsou evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
- doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)
V případě splnění zákonných podmínek pro ohlášení živnosti provede živnostenský úřad do 5 pracovních dnů zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis. V případě, že ohlášení nesplňuje veškeré zákonné náležitosti, vyzve živnostenský úřad ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení k odstranění závad a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu. Pokud ani v této lhůtě ani po jejím prodloužení podnikatel závady v ohlášení neodstraní, živnostenský úřad rozhodne, že ohlášení nevzniklo. Elektronické kopie dokumentů potřebných při ohlášení řemeslné živnosti uloží živnostenský úřad do živnostenského rejstříku, takže při opakovaném ohlášení živnosti, žádosti o koncesi nebo jakémkoli dalším oznámení není nutno dokumenty předkládat, pokud skutečnosti, jež tyto dokumenty dokládají, zůstaly beze změny (typicky např. doklad prokazující právní důvod k užívání prostor, kde má právnická osoba sídlo apod.).
Získání živnostenského oprávnění je první administrativní krok k zahájení provozu mlynářské společnosti. Dalším krokem je založení společnosti. Podnikání je totiž mnohem bezpečnější pod hlavičkou společnosti než jako OSVČ, ať už se podnikatel rozhodne pro založení s.r.o. nebo a.s.
Založení společnosti je spojeno s překonáváním mnoha byrokratických bariér. Z toho důvodu je nejvýhodnější svěřit její založení expertům, kteří převezmou veškerou administrativní práci se založením s.r.o. nebo a.s. na sebe a nechají podnikateli volné ruce k tomu, aby se soustředil na svou odbornost, opatřil a zařídil provozovny, věnoval se budování vztahů s budoucími dodavateli a odběrateli a v neposlední řadě nastudoval např. také veškeré hygienické předpisy související s vedením mlynářského provozu a připravil se tak na svou odbornou praxi nerušeně a důkladně.
Máte-li tedy zájem o založení mlynářské firmy ve formě s.r.o. nebo a.s., nejjednodušší cestou pro Vás je oslovit naši společnost Profispolečnosti.cz a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.