Založit truhlářskou společnost v dnešní době vyžaduje kromě odborného vzdělání také spoustu administrativy. K tomu, aby podnikatel začal provozovat své řemeslo pod hlavičkou společnosti, je zapotřebí získat příslušné živnostenské oprávnění a opatřit si s.r.o. nebo a.s. buďto tak, že se pokusí založit společnost svépomocí, nebo tak, že si společnost nechá založit na klíč, nebo dokonce tak, že si zakoupí již hotovou ready made firmu.
Začít je v každém případě potřeba živnostenským listem. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který definuje druhy živností:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Řemeslné živnosti vyžadují příslušné odborné vzdělání v daném nebo příbuzném oboru.
Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.
Podle výše zmíněných právních norem spadá truhlářství do činností řemeslných, tedy ohlašovacích.
Obsahem činnosti řemeslné ohlašovací živnosti truhlářství, podlahářství je: Rukodělné odborné práce a práce na dřevoobráběcích strojích při podlahářství | výrobě nábytku, stavebně truhlářských výrobků (oken, dveří, stěn a podobně), dřevěných konstrukcí a rozmanitých průmyslových i užitkových výrobků ze dřeva. Provádění oprav a rekonstrukcí všech druhů výrobků v celém rozsahu truhlářské technologie. Výběr, rozměřování, dělení i opracování řeziva a sestavování dílců nebo součástí do finálních produktů, včetně povrchové úpravy. Stavebně truhlářské práce (osazování stavebních truhlářských výrobků, vestavěného nábytku, provedení palubového, deskového, kazetového obložení stěn a stropů, montáž a úpravy příček, dřevěných schodů, dřevěných akustických zástěn, kabin a obložení). Kladení a opravy podlah různého druhu, například vlysových, parketových, palubkových, korkových, mozaikových, štěrkových a litých na dřevěném, betonovém, škvárobetonovém nebo izolačním podkladu. Kladení, lepení a svařování podlahových povlaků, provádění izolačních a vyrovnávacích vrstev, provádění potěru, broušení, leštění a napouštění povrchu, upevňování krycích lišt a podobně. Lepení podlahových povlaků na schodištích, obkládání soklíky. Zhotovování podlah z dýhovaných desek, provádění stěrkových, litých nebo stříkaných podlahovin. Pokládání plovoucích podlah z různých druhů materiálů (laminátových, dřevěných a podobně.
V rámci živnosti lze dále provádět zhotovování dřevěných nástaveb dopravních prostředků. Jednoduché bednářské a modelářské činnosti. Montáž sériově vyráběného nábytku. Kladení koberců a dalších podlahových krytin. Příprava podkladů pro kladení podlah, provádění jejich izolací a vyrovnávání.
Řemeslnou živnost lze ohlásit na libovolném živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro získání oprávnění provozovat truhlářství platí následující podmínky:
- věk minimálně 18 let
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost
- odborná způsobilost
- daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně
Doklady, které je nutno předložit při ohlašování řemeslné živnosti:
- průkaz totožnosti
- výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
- potvrzení, že o podnikateli nejsou evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
- doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)
Ohlášením řemeslné živnosti však administrativa nekončí, jestliže je podnikatel rozhodnut provozovat truhlářskou živnost pod hlavičkou společnosti a nikoli pouze jako OSVČ. Vzhledem k tomu, že podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti je mnohem výhodnější než podnikání jako OSVČ, jako další krok doporučujeme založení společnosti.
Pro založení s.r.o. jsou nutné následující kroky:
- zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení řemeslné živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do OR na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
K založení akciové společnosti je třeba doložit:
- obchodní firma (název) akciové společnosti – zkontrolovat na justice.cz, zda není zaměnitelný s již existujícím
- sídlo akciové společnosti
- předmět podnikání akciové společnosti formou ohlášení řemeslné živnosti
- akcionáři, počet nabývaných akcií.
- registrace akciové společnosti k DPH
- základní kapitál akciové společnosti
Jak vyplývá z výše uvedeného, založení společnosti vyžaduje od podnikatele řadu návštěv úřadů, spoustu vyplněných formulářů a dotazníků a především hodně času a energie. Z toho důvodu je pro každého podnikatele velmi výhodné svěřit založení společnosti odborné firmě, která dokáže nabídnout založení s.r.o. nebo a.s. rychle a profesionálně. Nejjednodušším způsobem k jejímu získání je pro Vás oslovit společnost Profispolečnosti.cz a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme. Další možností je koupit od nás společnost již hotovou, zapsanou v obchodním rejstříku, tzv. ready made společnost.