Chystáte se založit restauraci? Pohostinství spadá mezi řemeslné živnosti, což je jedna z živností ohlašovacích. Podmínky živnostenského podnikání upravuje zákon č. 455/1991 Sb., tzv. Živnostenský zákon, který rozděluje živností takto:
- živnosti koncesované
- živnosti ohlašovací
- řemeslné
- vázané
- volné
Pohostinství a restauratérství patří mezi živnosti ohlašovací. Řemeslnou živnost lze ohlásit na libovolném živnostenském úřadě, prostřednictvím kontaktních míst veřejné správy Czech POINT nebo elektronicky, prostřednictvím informačního systému Registru živnostenského podnikání. K ohlášení slouží Jednotný registrační formulář, který je ke stažení např. na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Pro získání oprávnění provozovat restauraci musíte splňovat následující podmínky:
- věk minimálně 18 let
- způsobilost k právním úkonům
- bezúhonnost
- odborná způsobilost
- daňová bezdlužnost v oblasti podnikání, bezdlužnost vůči správě sociálního zabezpečení a bezdlužnost vůči zdravotní pojišťovně
Doklady, které je nutno předložit při ohlašování řemeslné živnosti:
- průkaz totožnosti
- výpis z Rejstříku trestů (není nezbytné — úřad si může vyžádat sám)
- potvrzení, že nemáte evidovány daňové nedoplatky z podnikání, nedoplatky na platbách pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- doklad o zaplacení správního poplatku 1 000,-Kč za vydání živnostenského listu (v případě ohlašování další živnosti 500,-Kč)
- doklad o odborné způsobilosti (např. výuční list v oboru a doklad o vykonání tříleté praxe, doklad o vykonání šestileté praxe v oboru, apod.)
Obsah jednotlivých řemeslných živností je uveden v Nařízení vlády č. 278/2008 Sb. - Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností.
Obsahem živnosti zvané Hostinská činnost je: Činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány. V rámci živnosti je možno poskytovat ubytování ve všech ubytovacích zařízeních (například hotel, motel, kemp, ubytovna) a v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci. Pokud zůstane zachována povaha živnosti, lze provádět prodej pomocí automatů (nápojové, občerstvovací), doplňkový prodej (například tabákové výrobky, upomínkové předměty, základní hygienické potřeby), prodej pokrmů a nápojů přes ulici, půjčování novin a časopisů, půjčování stolních společenských her (například karty, šachy), provozování her (například kulečník, bowling).
V případě splnění zákonných podmínek pro ohlášení živnosti provede živnostenský úřad do 5 pracovních dnů zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis. V případě, že ohlášení nesplňuje veškeré zákonné náležitosti, vyzve živnostenský úřad ve lhůtě 5 pracovních dnů ode dne doručení k odstranění závad a stanoví k tomu přiměřenou lhůtu. Pokud ani v této lhůtě ani po jejím prodloužení podnikatel závady v ohlášení neodstraní, živnostenský úřad rozhodne, že ohlášení nevzniklo. Elektronické kopie dokumentů potřebných při ohlášení řemeslné živnosti uloží živnostenský úřad do živnostenského rejstříku, takže při opakovaném ohlášení živnosti, žádosti o koncesi nebo jakémkoli dalším oznámení není nutno dokumenty předkládat, pokud skutečnosti, jež tyto dokumenty dokládají, zůstaly beze změny (typicky např. doklad prokazující právní důvod k užívání prostor, kde má právnická osoba sídlo apod.).
Provozování restaurace nebo pohostinství je ideální pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti.
Pro založení společnosti s ručením omezeným je nutno zařídit:
- zakladatelská listina či společenská smlouva s.r.o. ve formě notářského zápisu - dnem jejího podpisu je společnost s ručením omezeným založena
- zajištění sídla společnosti s ručením omezeným a ostatních dokumentů
- vyřízení živnosti s.r.o. formou ohlášení řemeslné živnosti
- složení základního kapitálu s.r.o.
- podání návrhu do OR na zápis s.r.o.
- zápis společnosti s ručením omezeným do OR
- registrace s.r.o. na finančním úřadě, orgánu státní správy sociálního zabezpečí apod.
- převod speciálního bankovního účtu na účet běžný
K založení akciové společnosti je třeba doložit:
- obchodní firma (název) akciové společnosti – zkontrolovat na justice.cz, zda není zaměnitelný s již existujícím
- sídlo akciové společnosti
- předmět podnikání akciové společnosti formou ohlášení řemeslné živnosti
- akcionáři, počet nabývaných akcií.
- registrace akciové společnosti k DPH
- základní kapitál akciové společnosti
Na návštěvníka restaurace udělá první dojem už samotný její název a jak je známo, první dojmy jsou nejdůležitější. U restaurace je tento aspekt zvláště důležitý. V případě zakládání restaurace je dobré výběr názvu firmy nepodcenit a věnovat mu patřičnou pozornost. Rady týkající se výběru vhodného názvu firmy jsou uvedeny v našem článku Jak vymyslet název firmy - obchodní firma.
Pro podnikatele je pohodlnější obrátit se se žádostí o založení firmy na odborníky, kteří mu ušetří veškerou administrativní práci se založením s.r.o. nebo a.s. spojenou. Experti z poradenské firmy poradí mimo jiné i s volbou vhodné formy budoucí firmy a nechají podnikateli volné ruce k tomu, aby se soustředil na svou profesi, zařídil provozovnu, věnoval se budování vztahů s dodavateli a marketingu a nastudoval např. také veškeré hygienické předpisy související s provozem pohostinství.
Máte-li tedy zájem o založení společnosti určené pro provoz restaurace, nejsnazší cestou pro Vás je oslovit naši firmu Profispolečnosti.cz s.r.o. a my Vám nejenom pomůžeme s ohlášením živnosti, ale poradíme, jaká forma společnosti je pro Vaši budoucí firmu ta nejefektivnější a samozřejmě ji pro Vás rychle, odborně a za dobrou cenu založíme.